صفحه نخست » اطلاعات سامانه » مستندات و تغییرات سامانه

مستندات و تغییرات سامانه

توپولوژی

سامانه بر اساس ساختار ساده و به روز “یک نفر یک شناسنامه” پایه ریزی شده است؛ به این معنا که ممکن است در حال و یا آینده فعالیت های مختلفی برای سامانه طراحی و پیاده سازی شود. اما آن فعالیت الزاماً باید بتواند با نظام امتیاز بندی معینی با سایر فعالیت ها همنشین و تجمیع شود. اگر چنین نباشد یا فعالیت مورد نظر ارزش وقت گذاشتن ندارد یا طراح فعالیت در تعریف و ارائه ی فعالیت خود پشتوانه ی تخصصی کافی ندارد یا توسعه دهنده در پیاده سازی آن مهارت کافی ندارد.

برای این منظور تمام اتفاقات مختلف از فعالیت های مختلف، یک رویداد (Event) تلقی می گردند که در جدولی به همین نام در دیتابیس اثر می گذارند. نکته ایی که وجود دارد این است که برای پرهیز از مشکلی که بسیاری از سامانه های اطلاعاتی ایرانی دارند که باعث می شود این سرویس ها پس از مدتی دچار خستگی مفرط شوند، در اینجا هر نوع فعالیت بعنوان یک ماژول (Module) در نظر گرفته می شود تا بتواند هم بصورت مستقل از سایر فعالیت ها قابل رصد باشد و هم بتواند بر ماژول مرکزی یا همان Events اثر بگذارد. این روش باعث می شود در تجاری سازی سامانه با انعطاف بیشتری به بازاریابی پرداخت و همچنین باعث می گردد تا دیتابیس همواره دچار کمترین پشته سازی شود.

ناگفته نماند که این توپولوژی برگرفته از توپولوژی CAN bus شرکت بوش می باشد که بعنوان یک استاندارد در صنایع رایج گردید.

در عمل

به هرحال و در عمل تا اکنون ماژول های مختلفی در سامانه تعبیه شده اند که به قرار زیر است:

ماژول سطح دسترسی در دو گروه هسته (Core) و نما (Front-End) که گروه هسته دارای ۱۰ لایه و گروه نما دارهی ۵ لایه می باشد.

ماژول ثبت رویداد های رفتاری و انضباطی

ماژول ثبت رویدادهای آموزشی

ماژول ثبت رویدادهای امتحانات پودمانی و نیمسالی

ماژول آزمونک های آنلاین (Quiz)

ماژول کنترل تردد بر اساس اثر انگشت (Fingerprint)

ماژول کنترل تردد بر اساس کارت های تردد (RF-id)

ماژول اطلاع رسانی بر اساس پیامک بر بستر وبسرویس (SMS Server)

ماژول انجمن (Forum)

ماژول آموزش و آزمون فراسازمانی (OTT)

ماژول اطلاع رسانی های عمومی که در دو گروه خبرهای کوتاه (News) و اطلاع رسانی های غیر کوتاه (Post) عرضه شده اند.

* این فهرست در آینده ممکن است تغییر کند

محیط کاربری

از آنجاییکه اکثر مخاطبین سامانه شهروندان کم تجربه در فضای وب می باشند لذا تلاش می شود تا نرم افزار سامانه در حد امکان بصورت کاربر پسند (User Friendly) و با نگاه ویژه به این گروه مخاطبین پیاده سازی شود. و از آنجاییکه تلاش شده نرم افزار خاصیت همراه داشته باشد بنابراین تا حد امکان تلاش شده موبایل پسند (Mobile Friendly) نیز باشد.

موانع: از آنجاییکه گنجاندن سامانه های دیتابیسی با گزارشات صفحه گسترده در دستگاه های قابل حمل (Mobile) در حال حاضر و با توجه به تکنولوژی های موجود یک نوع شوخی و تفنن به حساب می آید لذا تولید نرم افزار موبایلی از سامانه به شرطی ممکن است که در نسخه ی موبایلی از برخی از بخش های گزارشات چشم پوشی شود. گرچه این مانع در ورژن ۳ و با استفاده از تکنولوژی Progressive WEB Application (PWA) تا حدود زیادی مرتفع خواهد شد.

نظام رتبه بندی

همانطور که در بخش توپولوژی اشاره شد، همه ی فعالیت ها بر اساس یک نظام معینی ارزش گذاری می شوند. یعنی هر فعالیت مستقل از اینکه یک امتحان رسمی باشند یا یک بداخلاقی یا اجرای خوب یک سرود و غیره، باید در نهایت در نظام ارزش گذاری با دیگر فعالیت ها همنشین شوند به همین دلیل هر رویداد یک امتیاز به خود می گیرد (از منفی تا مثبت ۵). البته که از آنجاییکه مخاطب سامانه چه امتیاز دهندگان و چه امتیاز گیرندگان، انسان ها هستند بنابراین سعی شده تا حد امکان از سخت گیری های مکانیکی پرهیز گردد و به سلایق و روحیات مخاطبین احترام گذاشته شود تا در تعامل و چالشی غیر مکانیکی و غیر بروکراتیک بین این دو گروه امتیاز دهنده و امتیاز گیرنده، هر دو گروه به شکوفایی استعداد ها و سلایق و در نتیجه تغییر انسانی برسند.

ایجاد این چالش باعث می شود تا دانش آموزان در تعامل با هر یک از معلمان و سایر کارکنان آموزشگاه، برای بهبود وضعیت خود تلاش کنند و پس از هر نوع احساس بهبود و یا حتی تصور بهبود، از معلمین و کارکنان آموزشگاه مطالبه گر شوند؛ و در مسیر مطالبه گری، ضابطه مندی و تعامل و درک شرایط مختلف و درک اختیارات خود و سایرین و همچنین درک محدودیت های خود و سایرین را تجربه کند. نتیجه ی همه ی این چالش ها و تجربه ها که کاملاً غیر مکانیکی و غیر بروکراتیک و نا محسوس است همان رشد است.

فرآیندها

فرآیند اجرای هر یک از ماژول ها ویژگی های خاص خود را دارد.

ماژول های سخت افزاری مانند Fingerprint و RF-id:

از آنجاییکه نرم افزار سامانه بر بستر وب قرار دارد لذا محل قرار گیری آن بر روی سرورها (Server Side) می باشد. این موضوع باعث می شود تا دسترسی ابزارهای سخت افزاری مانند دستگاه های کنترل تردد در رایج ترین حالت بصورت آفلاین باشد. یعنی اطلاعات تردد ابتدا در جایی ذخیره و سپس بر روی سرورها آپلود شوند. اما در این سامانه تمام این فرآیند بصورت آنلاین و لحظه ایی انجام می پذیرد. از روش های غیر رایجی استفاده شده است تا در زمانی که ابزارهای کنترلی یک رویداد را تشخیص می دهند، همان لحظه آن رویداد بر روی دیتابیس اثر بگذارد.

تقریباً تمام دستگاه های کنترل تردد موجود دربازار قابلیت ارسال سریال و خروجی بر مبنای USB را دارند و می توانند با سامانه مرتبط شوند.

ماژول نرم افزاری آزمونک آنلاین

فرآیند بسیار ساده است. هر یک از معلمان می توانند سوالات مورد نظر خود را طراحی کنند با این شرط که پاسخ ها باید بصورت چهار گزینه ایی باشند؛ سپس در فرمی ساده تعداد سوالات و زمان شروع آزمون و مدت زمان آزمون و گروه مخاطبین آزمون را تعیین کرده و در نهایت تصویر برگه سوال را آپلود می نمایند. به این ترتیب یک آزمونک شکل می گیرد.

دانش آموزان نیز در زمان مقرر می توانند به سوالات مربوطه پاسخ دهند و در پایان امتیاز آنان بصورت لحظه ایی محاسبه و در کاربرگ آنان ثبت می شود.

از آنجاییکه تصویر سوالات آزمونک ها بر روی سرور ذخیره می شود بنابراین نیاز است تا مسائل امنیتی برای آنان لحاظ گردد. از این رو نام فایل ها بصورت رشته ایی مرکب از زمان یونیکس (Unix Time) و یک الگوریتم شخصی سازی شده ی دیگر خواهد بود که فقط بخش Unix Time که به آن “شناسه آزمونک” می گوییم قابل مشاهده و ردگیری است. یعنی اشخاص بواسطه داشتن شناسه آزمونک قادر به دسترسی به فایل تصویر آزمونک نیستند.

ماژول انجمن (Forum)

کاربرد انجمن ها زمانی با ارزش است که بخواهیم یک محیط تعاملی با امکانات بالا و ماندگاری همیشگی و قابلیت بخش بندی و دسته بندی موضوعی داشته باشیم. قابلیت های انجمن مانند سایر انجمن های رایج می باشد: امکان تعریف تالارهای مختلف – امکان تعریف موضوعات مختلف – امکان درج موضوع و گفتگوی دو طرفه میان معلم و دانش آموز با امکان مدیریت محتوا از سوی مدیران تالارها و غیره.

ماژول آموزش و آزمون آنلاین (OTT)

بر اساس نیاز سنجی و نیز توان آزمایی بر آن شدیم تا ماژول آزمونک را گسترش داده و به ماژول آزمون های آنلاین فرا سازمانی دست یابیم. این بخش از سامانه نیز مانند سایر بخش ها بصورت ماژولار طراحی و تولید شد تا بتواند در زمان عملکرد به هسته ی مرکزی (رویداد ها و یا همان Events) متصل گردد و در زمانی که به آن نیازی نباشد، به هسته مرکزی فشاری وارد ننماید.

 

Change Log and Specifications

Server: OVH France

Operating System: Linux

WEB Server: LiteSpeed

Language: PHP 7.3

Core: Proudly Powered by WordPress

Developers:

Amel , Omid (ISK): Developer and creator of Electronic Devices

Fardad, Sahar: Security Guidance

Khojasteh, Mahram: Server Moderator

Special thanks to: Mr. Keshan Rousta, Manager of Movafaghian technical School

A VivaProg Dev by ISK @ RaiPand Co.