صفحه نخست » اطلاعات سامانه » درباره ی سامانه

درباره ی سامانه

در دوران تحصیل در دبیرستان بارها پیش آمد که با اینکه تمام دروس ریاضی ام از شاگردان ممتاز کلاس بالاتر بود اما به دلیل اینکه در سایر دروس عملکرد بسیار ضعیفی داشتم، هیچگاه جزو شاگردان ممتاز کلاس نبودم.

این وضعیت در دوران تحصیل دانشگاه هم ادامه داشت تا جایی که وقتی طی ۲ ترم فقط دروس تخصصی ریاضی انتخاب کرده بودم به معدل الف دست یافتم اما در سایر ترم ها که دروس غیر ریاضی همراه دروس ریاضی انتخاب می شدند، در پایان ترم به زحمت از وضعیت مشروط کمی بالاتر قرار می گرفتم.

بسیاری از دانش آموزان هستند که بنا به دلایل مختلف در برخی از دروس بسیار قوی و در بعضی دیگر حتی بسیار ضعیف اند. همنشینی و تجمیع نمرات همه ی دروس با هم باعث می شود که این گروه از دانش آموزان با اینکه قابلیت های بالایی دارند به دلیل تجمیع همه ی دروس در یک سطح، نسبت به دانش آموزان دیگر بعنوان دانش آموزان بی کیفیت و یا حداکثر کم کیفیت قلمداد می شوند و حتی در زمره ی دانش آموزان ضعیف قرار می گیرند.

این سامانه یک روش بسیار ساده برای رفع این مشکل دارد؛ این است که در کنار ثبت و نمره بندی های رسمی و معمول در نظام آموزش و پرورش، یک نظام امتیاز دهی بر اساس گزاره ی زیر دارد:

“ریاضی ات خوب نیست؟ ایرادی ندارد!. فارسی و تاریخ ات خوب است؟ خیلی هم عالی؛ راه برای کسب امتیاز و بالا رفتن از طریق درس فارسی و تاریخ وجود دارد. پس برو و با معلم فارسی و تاریخ چالش داشته باش!”

در فرآیند های رسمی و هر سال دانش آموزان حداکثر ۲ یا چند بار، همه به صف می شوند و به یک اندازه و در یک پیست مورد قضاوت قرار می گیرند.

اکنون دانش آموزی را تصور کنید که در ۳ درس ریاضی و عربی و ورزش ضعیف است اما در درس تعلیمات دینی و شیمی قوی است. آیا این دانش آموز در این مسابقه انگیزه ایی برای رقابت خواهد داشت؟ تجربه نشان داده که: بعید است.

اما اگر همین دانش آموز بداند که با چالش با معلمین دروس دینی و شیمی می تواند امتیاز گیری کند و در تمام طول سال و نه فقط در ۲ یا چند مقطع معدود دیده شود، به احتمال زیاد رغبت و انگیزه ی بیشتری برای صعود در همین دو درس خواهد داشت.

در عمل و برای ایجاد این فرآیند از ابزارهای متنوعی به صورت همگن و مرتبط با هم برای دانش آموز استفاده شده است:

  • تجمیع همه ی چالش های درسی و کلاسی هر کدام از دانش آموزان در یک کاربرگ.
  • امکان انتخاب و شرکت در آزمونک های مختلف با توجه به علاقه و توان خود و در نتیجه افزایش رتبه بر حسب دروس مورد علاقه.
  • مشاهده ی نا محدود ویدیوی آموزشی دروس مورد علاقه اش که توسط معلمین خودش تهیه شده است.